Henna do włosów to nie farba

Chcemy przeżyć wiosenną metamorfozę? Nie trzeba wiele wysiłku, bowiem zmiana koloru włosów w zupełności wystarczy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele specyfików, które nadają się do farbowania włosów. Bardzo często decydujemy się na hennę, myśląc, że radykalnie zmienimy kolor włosów. Tymczasem praktyka jest zupełnie inna. Warto więc podkreślić, że henna do włosów to nie to samo, co farba.

Czym się różni farba od henny do włosów?

Farba do włosów to środek przeznaczony do trwałej koloryzacji. Oznacza to, że decydując się na farbowanie włosów tym sposobem, uzyskanego koloru nie pozbędziemy się w ciągu następnych kilkunastu myć. Rezultat pozostaje dopóty, dopóki włosy całkowicie nie odrosną. Niewątpliwą zaletą farb do włosów jest to, że możemy radykalnie zmienić zabarwienie włosów. Jeżeli użyjemy rozjaśniacza, wówczas możliwe jest przejście z ciemnego brązu na blond. Farby do włosów mają niestety taką wadę – zawierają one w swoim składzie związki chemiczne. Są to utleniacze oraz barwniki, które łączą się na drodze reakcji chemicznej i wyzwalają kolor. W farbach do włosów znajduje się jeszcze amoniak, który ułatwia wnikanie barwników w głąb włosa. Z tego też powodu farbowanie to trwała koloryzacja. Nie należy jednak zbyt często farbować włosów, ponieważ prowadzi to do ich uszkodzenia.

Natomiast henna do włosów jest środkiem, który do koloryzacji „ton w ton”. Oznacza to, że takim sposobem nie uzyskamy radykalnej zmiany koloru. Możemy jedynie pogłębić bo, bądź nadać świetliste refleksy – najczęściej czerwone bądź rude. Henna do włosów jest barwnikiem pochodzącym z naturalnych źródeł – roślin o nazwie henna, które można znaleźć w miejscach o klimacie tropikalnym.

Henna do włosów różni się więc od farby naturalnością – można by powiedzieć. Henna jest produktem naturalnym, a farby to związki chemiczne zamknięte w tubkach. Ponadto farbą do włosów możemy pomalować czuprynę na niemal dowolny kolor, natomiast takiej możliwości nie daje już henna.
Co trzeba wiedzieć o koloryzacji henną do włosów?

Już wyżej wspomniałam, że henna to roślina, w której znajdują się barwniki. Wykorzystywane są one do koloryzacji włosów. Warto wiedzieć, że najwięcej naturalnych substancji barwiących znajdziemy w młodych roślinach.

Warto wiedzieć (a o tym wyżej nie było mowy), że henna do włosów nie wnika w głąb włosa, lecz pozostaje na jego powierzchni. Dzięki temu włosy nie niszczą się, a co więcej – są dodatkowo chronione. Dzięki barwnikowi tworzy się niewielka warstewka, która chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto henna działa na nasze włosy odżywiające oraz wzmacniająco. Ponieważ specyfik osiada na każdym włosie z osobna, możliwe jest nawet zwiększenie objętości czupryny. A to wszystko jest możliwe, dzięki zawartym w hennie naturalnym składnikom. Nadają one włosom nie tylko koloru i głębi, ale i sprężystości, połysku oraz zapewniają dobrą kondycję. Ważne jest również działanie henny, które polega na normalizowaniu pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu koloryzacja tego typu środkiem zapobiega pojawieniu się łupieżu oraz zapobiega łojotokowi.

Koloryzacja za pomocą henny nie jest procesem skomplikowanym. By jednak zrobić to w prawidłowy sposób, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy wiedzieć, że gdy chcemy nałożyć hennę na włosy farbowane, od momentu nałożenia farby musi minąć co najmniej dwa miesiące. Ponadto od czasu wykonania trwałej ondulacji powinno minąć około trzydzieści dni. Natomiast na tydzień przed planowaną koloryzacją henną powinniśmy dokładnie oczyścić włosy. Należy tego dokonać za pomocą specjalnego szamponu oczyszczającego. Jeżeli nie wiemy, gdzie można go nabyć, warto poprosić o radę fryzjera, bądź poszukać informacji na stronach internetowych. Internaucie zawsze chętnie służą pomocą. Gdy nasze włosy będą już gotowe na nałożenie specyfiku, należy go najpierw przygotować, co jest dziecinnie proste. Henna najczęściej występuje w postaci proszku, który należy zmieszać z wodą w odpowiedniej proporcji (a to będzie podane na opakowaniu). Żeby efekt koloryzacji został wzmocniony, wówczas można dodać do mikstury kilka kropli soku z cytryny (świeżo wyciśniętej). Taką papkę należy nałożyć na włosy i pozostawić ją na całą noc. Dlatego też najlepiej zabieg koloryzacji wykonywać wieczorem.

Henną można maskować również siwe włosy. Ale jest jeden warunek – muszą być to pojedyncze włosy. Nie zabarwimy tym specyfikiem całych siwych włosów. W tym przypadku nieodzowna będzie farba.

Warto również podkreślić, że nie wszystkie henny do włosów są bezpieczne. Z daleka trzeba trzymać się od henny czarnej, która oznaczona jest literkami PPD. Oznaczają one tyle, że taka henna zawiera szkodliwe substancje. Ale nie znaczy to, że nie można kupować czarnej henny. Owszem można, gdy jest to henna z indygo.

Jak można wywnioskować z artykułu – henna do włosów nie jest tym samym, co farba. Te różnice są znaczne. A to zdecydowanie ułatwia wybór między tymi specyfikami. Jeżeli chcemy trwałej i radykalnej zmiany kolory, musimy wybrać farbę. Jeżeli chcemy postawić na naturalność i tylko nadać głębię naszemu kolorowi, wówczas henna będzie idealna.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie i urodzie:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy w Gdańsku, Kielcach i Łodzi znajdują się dobre firmy zajmujące się zdjęciami ślubnymi?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kontakt:

Emailadam31[malpa]wp.pl
Tel(026) 161 25 89
MiastoSzczecin

Kategorie