Daj sobie czas na odchudzanie

W prasie, w internecie wabią i nęcą reklamy cudownych środków odchudzających, które mają sprawić, że odchudzanie ma przebiegać błyskawicznie i bez wysiłku. Zdrowe i mądre odchudzanie nie polega na szybkiej, ale trwałej utracie wagi. Największą bowiem trudnością jest utrzymanie prawidłowej wagi, a nie pozbycie się tłuszczu. Wielokrotni „recydywiści” odchudzania wielokrotnie przetestowali tę prawdę na swoim organizmie. Co zrobić, żeby nie było efektu jo- jo? Obowiązuje tu naczelna zasada: chudnij powoli. Tylko powolna utrata wagi (od 0,5 kg do 1kg tygodniowo) nie dopuści do ponownej nadwagi. Tak więc trzeba dać sobie czas na odchudzanie.
Zalety i wady popularnych diet

Można samodzielnie komponować swój jadłospis, dbając o to, by znalazły się w nim produkty niskokaloryczne i zapewniające organizmowi wszystkie witaminy i minerały. Będziemy jednak bardziej pewni skutków, jeśli wybierzemy jedną z popularnych diet. Jedną z nich jest dieta Montignaca, przypominająca dietę śródziemnomorską. Nie wymaga ona liczenia kalorii i ograniczania porcji, a jedynie kontrolowania węglowodanów. Chodzi o niedopuszczenie do wzrostu stężenia glukozy we krwi, co ogranicza apetyt. Dieta wymaga obliczania indeksu glikemicznego.

Dieta owocowo – warzywna pozwala na szybką utratę wagi,ale jest niepełnowartościowa, bo nie zawiera tłuszczów i białek. Można ją stosować co najwyżej 6 tygodni.

Przez dietetyków jest zalecana dieta 1000 kalorii, wymaga regularnych 5 posiłków, podczas których zjada się niewielkie porcje urozmaiconego pożywienia. Jest to odpowiednia dieta dla osób niepracujących ciężko, nie dopuszcza do powstania efektu jo- jo, ale jest dosyć restrykcyjna ze względu na obowiązek liczenia kalorii i stałe uczucie głodu

Ostatnio dużą popularność zdobyła dieta Kwaśniewskiego, która polega na spożywaniu tłustych mięs i wędlin, nabiału, tłuszczów. Jest to typowa diet niezbilansowana, zawiera za dużo tłuszczów, natomiast niewiele węglowodanów. Prowadzi do niedoborów pokarmowych.

Najbardziej restrykcyjnym sposobem odżywiania jest dieta kopenhaska. Musi być przeprowadzana ściśle według planu, a wszelkie odstępstwa powodują jej nieskuteczność. Trwa tylko 13 dni i może być ponownie przeprowadzana po 2 latach. Jej twórcy zapewniają, że nawet po powrocie do poprzednich nawyków żywieniowych waga nie drgnie przez 2 lata. Ale to się nie sprawdza, efekt jo -jo jest murowany.
Dobre odchudzanie to zdrowe odchudzanie

Idealnej diety odchudzającej nie ma. Każda oprócz oczekiwanego spadku wagi przynosi niekorzystne skutki uboczne. Nie warto ryzykować zdrowia dla krótkotrwałej satysfakcji ze szczupłej sylwetki. To nie oznacza, by godzić się na nadwagę czy otyłość. Trzeba jednak dać sobie czas – chudnąć powoli, spożywając 5 razy dziennie niewielkie porcje jedzenia zawierające jednak wszystkie niezbędne składniki. Pierwszy posiłek nie powinien być później niż 2 godziny po przebudzeniu, a ostatni na 2 godziny przed snem. Między posiłkami przerwa powinna wynosić nie więcej niż 3 – 4 godziny. Należy pić dużo wody mineralnej, nie mniej niż 1,5 litra dziennie.

Natomiast odradzamy herbatki odchudzające, których działanie polega na usuwaniu wody z organizmu, natomiast tkanka tłuszczowa pozostaje.

Bardzo przydatna w odchudzaniu jest aktywność fizyczna. Spacery energicznym krokiem, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni przyspieszają przemianę materii i usprawniają organizm. Niskokaloryczna, ale zbilansowana dieta połączona z uprawianiem sportu to najlepszy sposób na zdrowe odchudzanie.

Jak wytrzymać na diecie?

Podjąć decyzję o odchudzaniu nie jest trudno i robi to wiele osób niezadowolonych ze swojej sylwetki, natomiast niewiele osób jest zdeterminowanych i cierpliwych na tyle, by konsekwentnie przeprowadzić dietę odchudzającą. Tylko 7% osób, które podjęły walkę z nadwagą, osiągnęły cel. Dlaczego tak się dzieje? Odchudzanie wymaga silnej woli i cierpliwości. Na utratę wagi trzeba trochę poczekać, ale najtrudniejsza jest walka z głodem, która towarzyszy każdej niskokalorycznej diecie. Organizm przyzwyczajony do spożywania dużych porcji pokarmów upomina się o kolejne kalorie ssaniem w żołądku. Stałe odczuwanie głodu powoduje, że pojedynek z apetytem często bywa przegrany. Uporać się z tym problemem pomagają tabletki zawierające błonnik, w żołądku wielokrotnie zwiększający swą objętość, oszukując ośrodek głodu, który otrzymuje informację, że organizm jest nasycony.

Dużą rolę wspomagającą odchudzanie są tzw. spalacze tłuszczu, czyli tabletki przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza podczas wytężonych ćwiczeń fizycznych.

Ciekawe artykuły tematyczne online o modzie i urodzie:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy w Gdańsku, Kielcach i Łodzi znajdują się dobre firmy zajmujące się zdjęciami ślubnymi?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kontakt:

Emailadam31[malpa]wp.pl
Tel(026) 161 25 89
MiastoSzczecin

Kategorie